Sıkça Sorulan Sorular

Neden DATEM?

DATEM’de ekibimiz klinik psikoloji alanında uzmanlaşmış psikologlardan oluşmaktadır. Terapistlerimiz 200 saati aşan Bilişsel ve Davranışçı Terapiler (BDT) eğitimlerini Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’ndan almış olup, yine onun süpervizyonu altında danışan görerek klinik deneyim kazanmışlardır. DATEM’de terapistlerimiz bilimsel kanıt temelli ortak bir terapi modeli ile çalışarak danışanların sorunlarına yönelik bireye özel terapi planlar ve terapi süreci boyunca farklı sorunlara yönelik bilimsel kanıta dayalı en güncel yöntemleri kullanır. Sorunlardaki iyileşme çeşitli ölçekler aracılığıyla düzenli aralıklarla ölçümlenir. Ayrıca Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu tüm danışanların terapi süreçlerini düzenli takip eder, bu amaçla her hafta pazartesi günleri klinikte terapistlerle bir araya gelerek konsültasyon toplantıları yapar. 

Sizinle nasıl iletişime geçebilirim? 

Bizimle iletişime geçmek için terapi@datem.com.tr adresine mail gönderebilir veya +90 530 355 78 36 numaralı telefonu arayabilirsiniz. 

Nasıl randevu alabilirim? 

İnternet sitemiz üzerinden randevu almak için şu adımları izleyebilirsiniz:  

  1. “Psikologlarımız” sayfasından terapi almak istediğiniz psikoloğun fotoğrafının altında yer alan “Randevu al” butonuna tıkladığınızda karşınıza ilgili terapistin çalışma takvimi çıkacaktır. Bu takvimde seçtiğiniz terapistin uygun olduğu gün ve saatlerden sizin için uygun olanını seçerek ilerleyin. 
  2. Bir sonraki adımda karşınıza randevuyu oluşturabilmemiz için doldurmanız gereken bilgilerin olduğu bir form çıkacaktır. Formu doldurup ilerleyin. 
  3. Telefonunuza gelen kodu ilgili alana girerek bir sonraki adıma geçin ve seansınızı online mı yoksa yüz yüze mi oluşturmak istediğinizi seçin. 
  4. Seans tipinizi seçtikten sonra son adımda karşınıza gelen ekranda ödemeyi gerçekleştirdiğinizde randevunuz oluşur. 
  5. Yüz yüze seanslar için ödemeyi seanstan sonra nakit ya da kredi kartıyla da gerçekleştirebilirsiniz.  

Alternatif olarak, +90 530 355 78 36 numaralı telefondan klinik asistanlarımızı arayarak da randevunuzu oluşturabilirsiniz. 

Hangi günler çalışıyorsunuz? 

DATEM, pazar günü hariç haftanın her günü açıktır. Seanslar sabah 10:00’da başlar ve en son seans saati akşam 19:00’dur. Daha geç saatlerde seans talebiniz varsa lütfen bizimle iletişime geçin. Her bir terapistin çalışma günü ve saati farklılık gösterir. Terapistlerin çalışma programlarına “randevu al” kısmından ulaşabilirsiniz. 

bkz. https://terapi.datem.com.tr/ekip/  

Online seans için randevu oluşturduktan sonra benimle iletişime geçecek misiniz? 

Online olarak randevunuzu oluşturduğunuzda randevu bilgilerinin ve seans linkinin bulunduğu bir mail sistem üzerinden otomatik olarak tarafınıza gönderilecektir. Ayrıca klinik asistanlarımız size telefon aracılığıyla ulaşarak terapi süreci ve işleyiş hakkında bilgi verecek ve süreçle ilgili formları size açıklayarak mail yoluyla iletecektir. 

Online terapi seansları hangi uygulamada yapılıyor? 

Online terapi süreci Google Meet üzerinden yapılan görüntülü görüşmelerle yürütülür. Randevu oluşturduğunuzda seans linkiniz size mail yoluyla iletilir. 

Online terapi için nasıl bir hazırlık yapmalıyım? 

Etkili bir online terapi almak istiyorsanız içinde bulunduğunuz koşulları seanstan önce gözden geçirmeniz önemlidir. Bu koşullar ile ilgili detaylı bilgiye ‘’online terapi’’ yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Online görüşme sırasında kayıt alınıyor mu? 

Hayır, online görüşme sırasında ses ve/veya görüntü kaydı alınmaz. Yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi online görüşmelerde de gizlilik esastır. 

Terapide anlattıklarım gizli kalır mı? 

DATEM’de danışan gizliliğine önem verilerek çalışılır. Terapistlerimiz, Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’nun süpervizyonu ve konsültasyonu altında, yani onun danışmanlığında seanslarını sürdürür. Terapistlerimiz haftada bir düzenlenen konsültasyon toplantılarında bir araya gelir. Bu toplantılarda Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu terapistlerden yürüttükleri görüşmelerin içeriği hakkında ayrıntılı bilgi alır, değerlendirme ve kavramsallaştırmalarının doğruluğunu teyit eder, terapi uygulamalarına yönelik geribildirim verir. Bu sayede DATEM’de danışanların terapi sürecinden en fazla fayda sağlaması hedeflenir. Bu toplantılarda danışana ait sadece klinik önemi olan bilgiler gizlilik çerçevesinde paylaşılır, danışanın kimliği ve özel bilgileri ifşa edilmez. Seans bilgileri DATEM Konsültasyon Ekibi dışında üçüncü kişilerle asla paylaşılmaz. 

Bazı seanslar online bazı seanslar yüz yüze olabilir mi? 

Terapi sürecine başlarken danışan seansı online veya yüz yüze yapmayı tercih edebilir. Devam eden terapi sürecinde danışan, çeşitli nedenlerle terapi şeklini haftalık olarak veya kalıcı olarak değiştirebilir. Danışanın seans şeklini değiştirmesi durumunda planlanan seans gününden önce haber vermesi aksamaların önüne geçmek açısından önemlidir. 

İlk seansta ne yapılır?  

İlk seansta danışanın terapiye başvuru nedeni ile ilgili bilgi alınır ve değerlendirme süreci başlar. Terapist, sorunu net olarak anlayabilmek için sorular sorar. Böylelikle sorunun devam etmesine neden olan mekanizma anlaşılır. Bu mekanizmanın anlaşılmasıyla terapist ve danışan iş birliği içerisinde sorunu kavramsallaştırır. Bu sayede kişiye özel terapi planı yapılır. 

Bir seans kaç dakika sürer? 

DATEM’de seans süresi 50 dakikadır. 

Seanslar ne kadar sıklıkla yapılır? 

DATEM’de seanslar genellikle haftada bir şeklinde planlanır. Ancak seans sıklığı danışanın talepleri doğrultusunda daha geniş aralıklarla gerçekleşebilir (on günde bir, ayda iki vs.). Bazı durumlarda danışanın terapiye getirdiği sorun ve sıkıntılarına göre terapist daha etkili sonuç almak için seans sıklığını haftada iki şeklinde planlamayı danışana teklif edebilir. 

Terapi süreci ne kadar sürer? 

Terapi süreci danışanlardaki iyileşmeye bağlı olarak terapistin ve danışanın iyileşmeyi değerlendirmesi sonrasında sonlandırılır. Her danışanın terapiye getirdiği sorun ve sıkıntılar farklılık göstermektedir. Bununla birlikte DATEM’de terapilerin 16-24 seans arasında tamamlanması hedeflenir. 

Ödemeyi nasıl yapabilirim? 

Ödemenizi internet sitemiz üzerinden veya merkezimizde yapma olanağınız bulunmaktadır. Sitemiz üzerinden randevu gününüzü ve saatinizi belirledikten sonra kişisel bilgilerinizi doldurup ödeme ekranına erişebilirsiniz. 

Merkezimizde seansınızdan sonra ödemenizi nakit, havale /eft veya kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz. 

Seans tarihimi değiştirebilir miyim? 

Yüz yüze ve çevrimiçi planlanan seanslarınızı, planlanan seans günü öncesinde klinikle iletişime geçerek bir ödeme yapmanız gerekmeden değiştirebilirsiniz. Planlanan seans günü içinde yapılan iptaller için iptal prosedürü uygulanır ve danışandan seans ücretinin yarısı talep edilir. Bu ödemenin alınmasının sebebi, terapistin boşa geçecek zamanını telafi etmektir (başkasıyla yapabileceği bir seansın boş geçmesi gibi). 

Planlı seansınızı iptal ettikten sonra yeni görüşmenizi terapistinizin çalışma saatlerinin uygunluğuna göre planlayabilirsiniz. 

İptal ve değişiklik prosedürleri için bkz. https://terapi.datem.com.tr/hukum-ve-kosullar/  

Seansımı nasıl iptal edebilirim? 

DATEM’e +90 530 355 7836 numaralı telefondan ulaşarak veya terapistinizle iletişime geçerek planlanmış seansınızı iptal edebilirsiniz. 

İletişim bilgileri için bkz. https://terapi.datem.com.tr/iletisim/  

Terapiye devam etmek istemezsem ne yapabilirim? 

Terapiye devam etmeme nedeninizi terapistinizle paylaşarak, istediğiniz zaman terapiyi sonlandırabilirsiniz. Nedeninizin terapistle paylaşılması, kararınızda terapistin ve sürecin etkilerini anlamak ve çalışma kalitemizi korumak için önemlidir. 

Seansa geç kalırsam ne olur? 

Geç kalınan seanslarda seans süresinin kalanı kullanılarak seansınız gerçekleştirilir. Örneğin, 11:00’de olan seansınıza 11:15’te geldiğinizde, 50 dakikalık seans süresinden kalan 35 dakika içerisinde seans gerçekleşir. 

Terapistin acil koşullar nedeniyle seansa geç kaldığı durumlarda, terapist seans süresini 50 dakikaya tamamlamakla yükümlüdür. Seans yoğunluğundan dolayı seansın tamamlanamayacağı durumlarda, danışanla terapist yeni bir zaman için randevu oluşturur. Bu sebeple danışandan ek bir ücret talep edilmez. 

Seansı iptal etmek istersem ücreti geri alabilir miyim? 

Randevunuzu seanstan bir gün önce iptal ettiğinizde ücretin tamamı iade edilir ya da dilerseniz bir sonraki seansınız için saklanır. Seansı planlandığı gün içinde iptal etmeniz durumunda seans ücretinin yarısı iade edilir. Dilerseniz kalan tutarın üstünü tamamlayarak bir sonraki seansınızı planlayabilirsiniz.